Makowiecki

Blog, nie tylko o muzyce

Oprawa muzyczna wesela – zbiór praktycznych wskazówek

Oprawa muzyczna wesela – zbiór praktycznych wskazówek

Trudno wyobrazić sobie przyjęcie weselne bez oprawy muzycznej. Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniego zespołu/DJ-a jest banalnie proste. Nic bardziej mylnego! Decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. Poniższe wskazówki z pewnością okażą się sporym wsparciem dla osób nieposiadających dostatecznej wiedzy. Wbrew pozorom nie trzeba posiadać ogromnej ilości gotówki, aby impreza była udana. Czasami wystarczy jedynie wykazać się zaangażowaniem.

Jak wybrać zespół na wesele?

Wybór zespołu muzycznego to prawdziwe wyzwanie. W zdecydowanej większości przypadków rezerwacja powinna nastąpić ze sporym wyprzedzeniem. Niektóre kapele mają zarezerwowane terminy na dwa lata do przodu. Nieco łatwiej jest w sytuacji, gdy wesele będzie odbywać się w inny dzień niż sobota lub niedziela. Podczas podejmowania decyzji należy przeanalizować następujące kwestie:

  • Koszt – jest to kwestia bardzo indywidualna. Wiadomym jest, że topowe kapele, których hity grane są przez stacje radiowe, zwykle życzą sobie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy za noc. Gaża różni się także ze względu na lokalizację. W dużych miastach średnie wynagrodzenia są wyższe. Lepiej unikać bandów z najniższej półki cenowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tutaj liczy się nie tylko talent, ale również wysokiej klasy sprzęt. Brak profesjonalnego wyposażenia może zepsuć imprezę!
  • Doświadczenie – im jest ono większe, tym wyższa szansa na udane wesele. Ponadto, bez trudu można znaleźć opinie o danym zespole. Trudno jest zweryfikować kapele, które dopiero zaczynają swoją przygodę w branży. Nie należy jednak z góry ich odrzucać, ponieważ mogą one proponować o wiele korzystniejsze ceny. Konieczne jest jednak zapoznanie się z próbką twórczości.
  • Styl muzyczny – dobrze, jeśli wybrany zespół potrafi grać utwory w różnym stylu. Wiele kapel stawia na piosenki disco-polo, jednak nie można się do nich ograniczać. Czasami mile widziana jest romantyczna ballada, a nawet kawałek pop. Para młoda powinna uwzględnić, że zaproszeni goście mają różnorodne preferencje muzyczne.
  • Interakcja z goścmi – nie każdy zespół muzyczny posiada wodzireja, o czym zapomina wiele par. Jest to kwestia, którą należy sprawdzić już na samym początku. Być może niezbędne będzie wynajęcie kolejnej osoby odpowiedzialnej za „zabawianie gości”. Sposób prowadzenia oczepin i innych aktywności nie zawsze będzie nam odpowiadał, a więc należy omówić ten temat przed zawarciem umowy.

Czy warto postawić na DJ-a?

Faktem jest, że wynajem zespołu muzycznego na wesele to spory wydatek, na który nie może pozwolić sobie każdy. Posiadacze ograniczonego budżetu często szukają tańszych rozwiązań. Niektórzy nie potrzebują orkiestry, jednak nie oznacza to brak oprawy muzycznej. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na DJ-a, który zagra dokładnie te utwory, które znajdą się na przygotowanej wcześniej liście. Ważne jest, aby zweryfikować, jakim sprzętem dysponuje wybrany usługodawca. Niezwykle istotne jest nagłośnienie, które bezpośrednio wpływa na odczucia osób przebywających na sali.

Jakie przeboje weselne wybrać?

Nie masz pojęcia, jaka muzyka na weselu sprawdzi się najlepiej? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór stylu muzycznego to kwestia należąca do nowożeńców. Trzeba jednak uwzględnić, że na sali znajdują się osoby w różnym wieku, które posiadają odmienne upodobania. Starsze pokolenie (i nie tylko) ceni sobie klasyki, takie jak np. „Małgośka”, „Windą do nieba”, „Przez twe oczy zielone”. Młodsi goście często gustują w nowszych utworach, takich jak np. „Mama ostrzegała”, „Ruda tańczy jak szalona”, czy też „Ona jest taka cudowna”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na wesele bez disco polo!

Powrót do góry