Makowiecki

Blog, nie tylko o muzyce

Muzyka do medytacji

Muzyka do medytacji

Nasz umysł potrzebuje regularnego wyciszenia odpoczynku od natłoku myśli. Organizm należy traktować jako całość, bez rozdzielania strefy fizycznej od psychicznej. Tylko wtedy można mówić o homeostazie, prawidłowym funkcjonowaniu, dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Nieoceniona okazuje się medytacja, praktykowana od wieków z fenomenalnymi efektami. Tak naprawdę to nie potrzeba niczego, oprócz przebywania w cichym miejscu, ale warto wspomóc się odpowiednią muzyką, która będzie korzystnie wpływać na umysł i sprzyjać relaksacji. Pojawia się jednak pytanie, jaki wybrać rodzaj muzyki, aby uzyskać pożądane rezultaty. Wbrew pozorom mamy wiele możliwości, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Jaki jest najlepszy rodzaj muzyki do medytacji?

Nie każdy lubi medytować w całkowitej ciszy, szczególnie na początku, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tą formą wyciszania umysłu i relaksowania się. Wiele osób ceni sobie medytowanie w otoczeniu przyrody, słuchając dźwięków fauny i flory. Wspaniale sprawdzi się wobec tego do medytacji muzyka z odgłosami natury. Można wręcz powiedzieć, że jest to najlepszy wybór, najbardziej preferowany przez nasz umysł. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, łącząc je z muzyką klasyczną, co przełoży się na poprawę koncentracji.

Kolejną możliwością jest dudnienie różnicowe, dzięki któremu możliwe staje się synchronizowanie ze sobą obu półkul mózgowych, poprawienie kreatywnego myślenia i nawet jakości snu. Za pomocą odpowiedniego zakresu częstotliwości można wpływać na koncentrację i pamięć, zniwelować dolegliwości bólowe, stres i uczucie niepokoju. Polecaną muzyką do medytacji jest także chorał gregoriański – odpowiednio dostrojonymi do siebie dźwiękami łatwiej będzie nam wyciszyć umył i uspokoić ciało, poprawić koncentrację i pamięć, pobudzić kreatywne myślenie.

Odpowiednia muzyka do medytacji – co jeszcze warto wybrać?

Polecaną muzyką medytacyjna są tony izochroniczne, które silnie wpływają na korę mózgową, poprawiając zdolności umysłowe, wspierając rozwój samoświadomości. Jak najbardziej warto sięgać po muzykę indiańską, klasyczną i instrumentalną. Korzystnie oddziałują na nasz umysł dźwięki wydawane przez skrzypce, gitarę, harfę, fortepian czy flet. Wiele osób preferuje mantry podczas medytowania, co pozwala na uwolnienie umysłu od napływających do niego myśli pobocznych. Można je wypowiadać głośno lub cicho albo bezgłośnie. Możliwości jest oczywiście zdecydowanie więcej. Nie brakuje miłośników gongów, mis tybetańskich, dzwonków – wszystko to można wykorzystać do medytacji.

Powrót do góry